ΙΔΑΝΙΚΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Πήγαινε κάτω
avatar
stella14
Posts : 2
Join date : 17/07/2018

Αντίρηση πάνω στην προσχολική εκπαίδευση Empty Αντίρηση πάνω στην προσχολική εκπαίδευση

Τρι Ιουλ 17, 2018 1:06 am
Το σύστημα φαίνεται αρκετά καλό έτσι όπως παρουσιάζεται στα αρχεία.Ωστόσο έχω να κάνω μια δικη μου παρατήρηση με σκοπό την βελτίωση της πρότασης χωρίς να ξέρω αν είναι σωστό αυτό που  θα αναφέρω παρακάτω αλλά με μοναδικό σκοπό την βελτίωση και την συζήτηση πανω στην αντιρηση μου.Η αντίρησή μου λοιπόν είναι η εξής
Όσον αφορά την προσχολική εκπαίδευση αναφέρεται στην παρουσίαση ότι η καθημερινή προσέλευση δεν είναι υποχρεωτική αλλά πιστεύω πως καλό θα ήταν να υπάρχει ένας ελάχιστος αριθμός ωρών που να απαιτείται την εβδομάδα διότι το νηπειαγωγείο έχει πολλά οφέλη και θα ήταν κριμα αλλα παιδιά να τα αποκτήσουν όλα ενώ κάποια άλλα να αποκτήσουν λιγότερα ή και καθόλου μόνο και μόνο επειδή το παίδι για Χ λόγους δεν θέλει να προσέρχεται(εξαιρούνται φυσικά σοβαροί λόγοι όπως οι λόγοι υγείας).Μερικά από αυτα τα οφέλη είναι
1)συνεργατικότητα
2)κοινωνικοποίηση
3)ομαδικότητα
4)απλές γνώσεις
5)εξοικείωση με περισσότερο κόσμο/συνύπαρξη
6)αναγνώριση διαφορετικότητας
7)καταπολέμηση εγωκεντρισμού
Coolμοιρασιά
avatar
Admin
Admin
Posts : 13
Join date : 02/07/2018
https://idanikiekpaideusi.forumgreek.com

Αντίρηση πάνω στην προσχολική εκπαίδευση Empty Απ: Αντίρηση πάνω στην προσχολική εκπαίδευση

Τρι Ιουλ 17, 2018 4:37 pm
stella14 έγραψε:Το σύστημα φαίνεται αρκετά καλό έτσι όπως παρουσιάζεται στα αρχεία.Ωστόσο έχω να κάνω μια δικη μου παρατήρηση με σκοπό την βελτίωση της πρότασης χωρίς να ξέρω αν είναι σωστό αυτό που  θα αναφέρω παρακάτω αλλά με μοναδικό σκοπό την βελτίωση και την συζήτηση πανω στην αντιρηση μου.Η αντίρησή μου λοιπόν είναι η εξής
Όσον αφορά την προσχολική εκπαίδευση αναφέρεται στην παρουσίαση ότι η καθημερινή προσέλευση δεν είναι υποχρεωτική αλλά πιστεύω πως καλό θα ήταν να υπάρχει ένας ελάχιστος αριθμός ωρών που να απαιτείται την εβδομάδα διότι το νηπειαγωγείο έχει πολλά οφέλη και θα ήταν κριμα αλλα παιδιά να τα αποκτήσουν όλα ενώ κάποια άλλα να αποκτήσουν λιγότερα ή και καθόλου μόνο και μόνο επειδή το παίδι για Χ λόγους δεν θέλει να προσέρχεται(εξαιρούνται φυσικά σοβαροί λόγοι όπως οι λόγοι υγείας).Μερικά από αυτα τα οφέλη είναι
1)συνεργατικότητα
2)κοινωνικοποίηση
3)ομαδικότητα
4)απλές γνώσεις
5)εξοικείωση με περισσότερο κόσμο/συνύπαρξη
6)αναγνώριση διαφορετικότητας
7)καταπολέμηση εγωκεντρισμού
Coolμοιρασιά


Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου πώς η προσχολική εκπαίδευση καλλιεργεί όσα ανέφερες και ακόμη περισσότερα όπως μια πρώιμη ανεξαρτησία, μια εκμάθηση συμπεριφοράς ( σεβασμό στον νηπιαγωγό κτλ.). Ωστόσο θα εξηγήσω από την δική μου οπτική πλευρά για ποιόν λόγο ανέφερα πώς η προσχολική εκπαίδευση ίσως είναι καλύτερο να δίνει τόσο μεγάλη ελευθερία σχετικά με την παρακολούθησή της ή μη. Κατόπιν, τα υπόλοιπα μέλη μπορούν να εκφέρουν και αυτά την γνώμη τους ώστε να βρούμε την αντικειμενική αλήθεια μιας και η  δική μου οπτική  μπορεί να είναι λανθασμένη.

Σήμερα η προσχολική εκπαίδευση είναι προαιρετική και τουλάχιστον εγώ δεν έχω ακούσει κανέναν να διαμαρτύρεται γι αυτό. Η βαρύτητα δίνεται σε άλλα θέματα. Στο σύστημα που προτείνω το νηπιαγωγείο είναι και πάλι προαιρετικό. Αναγνωρίζοντας στο παρόν αλλά και στο προτεινόμενο  σύστημα ότι η προσχολική εκπαίδευση είναι προαιρετική και όχι υποχρεωτική ( όπως το λύκειο και το γυμνάσιο) αλλά και δεχόμενοι πως το νηπιαγωγείο στο σύστημα που προτείνω έχει ως στόχο πρωτίστως να καλλιεργήσει μια αγάπη για το σχολείο στην καρδιά του μαθητή θεώρησα πώς δεν υπάρχει ο λόγος του καταναγκασμού του παιδιού απο αυτή την ηλικία.

Από την στιγμή που καλείται προαιρετική εκπαίδευση το άτομο μπορεί να συνεχίσει χωρίς αυτή. Επομένως γιατί να μην δίνεται μια ελευθερία στο παιδί να επιλέξει αυτό αν θέλει κάθε μέρα να πάει ή όχι, την στιγμή που δεν θα υπάρξει γνώση απαραίτητη για την συνέχεια του στη σχολική ζωή που θα χάσει; Εξάλλου, αν το παιδί από τόσο μικρή ηλικία καταναγκαστεί ίσως να σχηματίσει αρνητική γνώμη για τον σχολείο, δηλαδή ότι αποσκοπούσε να πετύχει το νηπιαγωγείο τίθεται σε κίνδυνο.

Κύριος πυλώνας του συστήματος που προτάθηκε είναι η διεύρυνση της ελευθερίας του μαθητή ώστε να μην αντιμετωπίζει το σχολείο προκατειλημμένα , πράγμα που δεν ευνοεί την απόκτηση γνώσεων. Στο νηπιαγωγείο μπορεί κάλλιστα να εφαρμοστεί αυτό αφού δεν δεσμευόμαστε από τον υποχρεωτικό χαρακτήρα των άλλων βαθμίδων ούτε από την αναγκαιότητα των γνώσεων του προαιρετικού λυκείου για την μετέπειτα πανεπιστημιακή φοίτηση.

Επομένως, ίσως το ζητούμενο να είναι να δομηθεί ένα νηπιαγωγείο με ελεύθερο ωράριο το οποίο όμως να είναι τόσο ελκυστικό για τον μαθητή ώστε αυτός να μην εκμεταλλεύεται το στοιχείο αυτό. Ωστόσο, με σκέψη πάνω στην παρατήρηση σου εντόπισα δύο θέματα που ίσως όντως να αποτελούν προβλήματα:

  1. Το ελεύθερο ωράριο δεν ευνοεί τους εργαζόμενους γονείς
  2. Το κάποιες φορές παράλογο πείσμα των παιδιών μπορεί να αποκλείσει το νηπιαγωγείο πολύ γρήγορα, με μία μόνο επίσκεψη σε αυτό.


Πιστεύω΄΄όμως πώς πρέπει να βρεθούν έξυπνες λύσεις σε αυτά τα δύο θέματα και όχι να απορριφθεί εντελώς το ευέλικτο ωράριο. Αυτή ωστόσο παραμένει η δική μου άποψη και μόνο που ίσως είναι λανθασμένη. Θα χαρώ να ακούσω και τις γνώμες των υπόλοιπων μελών ώστε να προσεγγιστεί η ιδανική προσχολική εκπαίδευση όσο το δυνατόν περισσότερο.
avatar
stella14
Posts : 2
Join date : 17/07/2018

Αντίρηση πάνω στην προσχολική εκπαίδευση Empty Απάντηση όσον αφορά το ωράριο των νηπειαγωγείων

Τετ Ιουλ 18, 2018 12:30 am
Η άποψη περί την ελεύθερη προσέλευση των παιδιών στο νηπειαγωγείο προκειμένου να μην νιώθουν πιεσμένα και να αγαπήσουν το σχολείο ειναι πολύ καλή.Το επειχήρημα με τους εργαζόμενους γονείς ομως πιστεύω δεν αποτελεί μεγάλο προβλημα μιας και αυτοί που δουλεύουν δεν θα έχουν αλλη επιλογή από το να αφήνουν τα παιδιά τους στο νηπειαγωγείο (ιδίως όταν δεν έχουν και άτομο να τα αφήσουν).Συμφωνώ απόλυτα με την απάντηση που έλαβα δηλαδή το ότι πρέπει να βρούμε έξυπνους τροπους για να έρχονται τα παιδιά στο νηπειαγωγείο χωρίς να εκμεταλλεύονται εν τέλη την προαιρετικη προσέλευση.Αλλα υπαρχει ένας νέος προβληματισμός τώρα...πιθανότατα να υπαρξουν γονείς που να μην τα στείλουν λόγω δικών τους ιδιοτροπιών(όπως ελλειψη κοινωνικότητας και αβουλία και μη επιμονη στο να δειξουν στο παιδί τους κάτι καινούριο )με αποτέλεσμα τα παιδιά χωρίς να φταίνε παντα αυτά να χάσουν την εμπειρία του νέου αυτού νηπειαγωγειου....σε αυτήν την περιπτωση τι θα μπορούσαμε να προτίνουμε?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για πιθανές απαντήσεις!
avatar
Admin
Admin
Posts : 13
Join date : 02/07/2018
https://idanikiekpaideusi.forumgreek.com

Αντίρηση πάνω στην προσχολική εκπαίδευση Empty Απ: Αντίρηση πάνω στην προσχολική εκπαίδευση

Τετ Ιουλ 18, 2018 12:41 am
stella14 έγραψε:Η άποψη περί την ελεύθερη προσέλευση των παιδιών στο νηπειαγωγείο προκειμένου να μην νιώθουν πιεσμένα και να αγαπήσουν το σχολείο ειναι πολύ καλή.Το επειχήρημα με τους εργαζόμενους γονείς ομως πιστεύω δεν αποτελεί μεγάλο προβλημα μιας και αυτοί που δουλεύουν δεν θα έχουν αλλη επιλογή από το να αφήνουν τα παιδιά τους στο νηπειαγωγείο (ιδίως όταν δεν έχουν και άτομο να τα αφήσουν).Συμφωνώ απόλυτα με την απάντηση που έλαβα δηλαδή το ότι πρέπει να βρούμε έξυπνους τροπους για να έρχονται τα παιδιά στο νηπειαγωγείο χωρίς να εκμεταλλεύονται εν τέλη την προαιρετικη προσέλευση.Αλλα υπαρχει ένας νέος προβληματισμός τώρα...πιθανότατα να υπαρξουν γονείς που να μην τα στείλουν λόγω δικών τους ιδιοτροπιών(όπως ελλειψη κοινωνικότητας και αβουλία και μη επιμονη στο να δειξουν στο παιδί τους κάτι καινούριο )με αποτέλεσμα τα παιδιά χωρίς να φταίνε παντα αυτά να χάσουν την εμπειρία του νέου αυτού νηπειαγωγειου....σε αυτήν την περιπτωση τι θα μπορούσαμε να προτίνουμε?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για πιθανές απαντήσεις!

Σχετικά με το επιχείρημα των γονέων ίσως δεν έγινε κατανοητό το πρόβλημα που έθιξα. Η ελευθερία στο ωράριο είναι θέμα του παιδιού. Έτσι,μπορεί ένα παιδί να μην επιθυμεί να πάει στο νηπιαγωγείο μα οι γονείς του να εργάζονται και να πρέπει να το πάνε εκεί.Στην περίπτωση αυτή καταπατείται η ελευθερία αυτή του παιδιού λοιπόν.
Το δεύτερο ζήτημα που θίγεις θεωρώ πώς δεν είναι το βέλτιστο σαφώς,μιας και το παιδί ίσως περιοριστεί από κάτι που επιθυμεί όντως, αλλά δεν είναι και τραγικό μιας και η εκπαίδευση αυτή είναι προαιρετική. Άλλωστε και στο σημερινό μη υποχρεωτικό νηπιαγωγείο το ίδιο μάλλον συμβαίνει. Αν ωστόσο κριθεί ότι ο προαιρετικός του χαρακτήρας η μη, έγκειται καθαρά και μόνο στο παιδί,τότε ίσως να θεσπιστεί υποχρεωτική μόνο μία αρχική εβδομάδα ώστε τα παιδιά να επιλέξουν αν τους αρέσει ή όχι.
Ευχαριστώ κι εγώ για όποια πιθανή απάντηση.
Επιστροφή στην κορυφή
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης